3.10.09

Ciekawostki nt brokułów [ kapusta szparagowa ]

Brokul brokuly ciekawostki ciekawe faktyZ cyklu ciekawostki nt ... oto mała garść mało znanych faktów nt brokułów:

Podczas gotowania różyczki brokuła szybko tracą swój żywo-zielony kolor, dlatego najlepiej w osobnym naczyniu zalać je wrzątkiem i dodawać dopiero pod koniec gotowania.

Brokuły dobrze znoszą kilkustopniowe mrozy i rosną na polu niekiedy aż do połowy grudnia. Badania naukowe wykazały, że przemarznięty brokuł zawiera więcej korzystnych składników niż ten, który zbiera się z pól latem lub wczesną jesienią.

Trudno uwierzyć ale brokuły są bardzo popularne wśród kulturystów! Głównie ze względu na to, że wzmacniają stawy i obniżają poziom kortyzolu, czyli hormonu który tworzy się w organizmie z powodu przetrenowania, a który to hormon powoduje rozpad mięśni (czego kulturyści podejrzewam raczej chcą uniknąć :)

Brokuł miał nawet swoje 5 minut w polityce!
Były prezydenta USA George HW Bush, był znany ze swej pogardy wobec brokuły, co nawet nieformalnie stwierdził podczas podczas swej prezydentury. W odpowiedzi na to silne rolnicze lobby brokułów w USA wysłało kilka ton brokułów do Białego Domu. Podarek ten został natychmiast przekazany na rzecz Banku Żywności. :)

Pozdrawiam serdecznie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz