7.10.09

Właściwosci i składniki odżywcze kiwi | ABC owoców

Właściwości kiwi: Kiwi cenione jest nie tylko ze względu na smak i oryginalny kolor, ale głównie ze względu na bogactwo witamin i mikroelementów. Niektórzy określają je mianem bomby witaminowej.

Dzięki zawartości witamin wspomagają leczenie wielu schorzeń, zapobiegają przeziębieniom, ułatwiają leczenie grypy, wpływają na poprawę samopoczucia i działają kojąco na nerwy. Chronią także przed chorobami serca i zmianami miażdżycowymi, wspomagają też oczyszczanie organizmu z toksyn.

Kaloryczność
Osoby siadające do śniadania z kalkulatorem :) mogą być spokojne jeśli chodzi o kiwi - 1 średni owoc kiwi (76gram) zwiera około 46 kalorii (dla porównania łyżka stołowa (14gr) masła zwiera około 100 kalorii, 100 g cukru to ok. 405 kcal.

Witaminy / minerały
Kiwi jest wyjątkowo bogate w witaminę C - dorównuje w tym nawet cytrynie. Jedna średnia cytryna (108gr) dostarcza ok 140% tzw. zalecanego dziennego spożycia wit. C, i mniej więcej tyle samo dostarczy średni owoc kiwi (92gr) - zdecydowanie wolę jednak kiwi :)

Z pozostałych witamin - kiwi jest również bardzo dobrym źródłem witamin E i A - zawiera ich w dość dużych ilościach, z minerałów - na szczególną uwagę zasługuje duża zawartość potasu i magnezu, wapnia i nieco żelaza.

Pełną i świetnie przedstawioną listę zawartości składników odżywczych kiwi możecie oglądnąć na: Nutrition Data

Pozdrawiam,

1 komentarz: