6.4.10

Co to jest tofu? [ opis, pochodzenie ]

Czym jest tofu + opis i pochodzenie:
Co to jest TOFU?
Tofu - to ser, który robi się z mleka sojowego (podobnie jak twaróg z mleka krowiego). Tofu można spotkać w przeróżnych postaciach - jedwabisty jak gęsta śmietana, miękki jak biały ser, wędzony, marynowany itp.

Tofu jest znane przede wszystkim z dużej zawartości pełnowartościowego białka, nic więc dziwnego że największą karierę tofu zrobiło w Chinach, gdzie dieta oparta jest głównie na niskobiałkowym ryżu i pozbawionej mleka kuchni. Jednocześnie tofu jest także źródłem roślinnych tłuszczów nienasyconych i wielu witamin.

W Chinach można znaleźć około 30 rodzajów tofu, gdzie są sprzedawane na bazarze jak u nas jabłka. Tofu ma neutralny smak (właściwie jest bez smaku :), więc przybiera smak potrawy, przypraw, sosów które są do niego dodane. Tofu ma wszechstronne zastosowanie - używamy go do sałatek, dań z woka, można go smażyć a nawet przyrządzać z niego desery.

Pochodzenie tofu jest nie do końca określone, wręcz legendarne.
Wikipedia utrzymuje że tofu zostało wynalezione w Azji w 164 r. n.e. przez Liu Ana.

Jedna legenda (wersja chińska) mówi, ze swego czasu w Chinach żył biedny urzędnik, którego nie było stać na mięso. Głowiąc się nad zapewnieniem sobie odpowiedniej diety eksperymentował z soją, podczas których to eksperymentów udało mu się stworzyć TOFU.

Koreańska legenda utrzymuje natomiast, że tofu odkrył nadworny alchemik Liu An cesarza Wu Diu, podczas poszukiwania eliksiru nieśmiertelności. Zainteresował się złocistymi ziarnami soi, które poddał różnorakiej obróbce, których efektem okazał się "ser tofu", który krótko potem na stałe zagościł na stołach Azji.

Pozdrawiam,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz