28.10.09

Burak ćwikłowy - składniki odżywcze (witaminy, mikroelementy)

Burak ćwikłowy - składniki odżywcze - witaminy, mikroelementy
Podobnie jak kapusta, burak ćwikłowy również wydaje się być nudnym, pospolitym warzywem, które okazuje się być niezwykle pożytecznym pożywieniem, zawierającym masę składników odżywczych i właściwości zdrowotnych. Przyjrzyjmy się zatem burakowi pod tym kątem.

Kaloryczność
Niewielka, 100 gr burak to ok 43 kcal; dla tych, którzy unikają cukru we wszelkiej postaci zła wiadomość :) – większość kalorii w buraku wynika właśnie z zawartości cukrów.

Witaminy / mikroelementy
Spośród wszystkich witamin w buraku ćwikłowym znajdziemy ponadprzeciętne ilości witaminy znanej jako kwas foliowy (czasem nazywanej witaminą B9).
"Kwas foliowy" - dość niezwykła nazwa jak na witaminę :). Po co nam coś takiego jak kwas foliowy? Cytując za wikipedią:
"Kwas foliowy reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek; wpływa dodatnio na system nerwowy i mózg, decyduje o dobrym samopoczuciu psychicznym; zapobiega uszkodzeniom tzw. cewy nerwowej u rozwijającego się w łonie matki dziecka, ma pozytywny wpływ na wagę i rozwój noworodków; bierze udział w zachowaniu materiału genetycznego, ..."

W następnej kolejności w burakach znajdziemy dość dużo witaminy C, B6, B3 (niacyna), B2 (znanej również jako ryboflawina) i witaminy A.

Z mikroelementów burak wyróżnia się duża zawartością manganu, magnezu, potasu, fosforu i żelaza.


Lekkostrawne, z dużą zawartością błonnika, pozwalające przygotować się na wiele różnych sposobów buraki zasługują na częstą obecność na naszym stole.

Po pełną listę składników odżywczych w burakach zapraszam na: NutritionData

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz