2.11.09

Ciekawostki na temat dyni

Dynia ciekawostki
Niewiele warzyw ma na koncie tyle ciekawostek co dynia. Głównie ze względu na wygląd, wagę jak i szerokie zastosowanie dyni - również poza kulinarne.
Oto tylko kilka (z bardzo wielu)ciekawostek nt dyni:

• Dynia to przede wszystkim ciągłe zawody w wyhodowaniu najcięższej dyni.
I tak ostatni rekord Europy osiągnęła dynia wyhodowana w Belgii - ważyła 730kg.
Ostatni rekord Polski wynosi 493 kg pobity już po raz trzeci przez tego samego hodowcę - Jana Styra. Natomiast rekord świata należy do hodowcy z USA, Ohio, pobity dynią o wadze ... 782kg!
Oczywiście wszystkie te dynie rekordzistki, to nie ten sam gatunek dyni zwyczajnej, który spotykamy w sklepach, wszystkie rekordzistki należą do gatunku dynia olbrzymia.

• Jak napisałam w poprzednim poście dynia jest tak stara, że nie można dociec jej pochodzenia, jednak archeolodzy ustalili, że dynia uprawiana była już 7000 lat p.n.e. przez dawnych Indian z terenów obecnego Peru.

• Jedynym kontynentem, na którym nie można wyhodować dyni to Antarktyda (ale na Alasce jeszcze jest to możliwe).

• Czy to na pewno prawda trudno dociec, ale jedna strona utrzymuje, że wszystkich dyni, uprawianych każdego roku, tylko 10% jest spożywanych, reszta hodowana jest tylko dla celów ... Halloween.

• Dlaczego dynia jest pomarańczowa? Wynika to z wysokiej zawartości karotenów - barwników takich jak luteina, alfa-karoten i beta-karoten.

• Nieoficjalną stolicą dyni jest miasto Morton, w USA, w stanie Illinois. W tym stanie dynia jest absolutnie najpopularniejszym warzywem.

Pozdrawiam,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz