31.1.10

Szpinak - ciekawostki i mało znane fakty | ABC Warzyw

Ciekawostki nt szpinaku:
Oto małą garść ciekawostek na temat szpinaku:

• Przez kilkadziesiąt lat uważano, że szpinak zawiera bardzo duże ilości żelaza, jednak okazało się to pomyłką wynikającą z przesunięcia przecinka dziesiętnego. Rzeczywista zawartość tego pierwiastka jest stosunkowo duża, ale nie tak, jak bywa przedstawiana w popularnych poradnikach.

• Długo musiał szpinak czekać, zanim zdobył sławę. Po raz pierwszy rozsławiły go w świecie, pod koniec XIX wieku pielęgniarki od św. Wincentego a Paulo, to jest osoby opiekujące się nędzarzami. One to przyrządzały rodzaj winka ze szpinaku i poiły nim słabych, chorych, anemicznych - często ze zdumiewająco dobrym skutkiem. Drugą falę sławy - spowodowały nie oszczędność i dobre serce, ale kalkulacja kupiecka. Było to przed II wojną światową, gdy producenci amerykańscy reklamowali swój szpinak, mniej więcej podobnie, jak dziś reklamują coca - colę. Na plakatach, na opakowaniach szpinaku mały chłopczyk demonstrował swoje mięśnie i pełną szczęścia buzię. 

• Jedynym mankamentem jest to, że szpinak zawiera kwas szczawiowy, który w połączeniu z wapniem tworzy nierozpuszczalny związek - szczawian wapnia (patrz: SZCZAW), nieprzyswajalny przez organizm. Dlatego też nie powinien być spożywany przez osoby cierpiące na artretyzm, reumatyzm, wątrobę, nerki.

usa reklama szpinaku• Jednym z najbardziej znanych amatorów i propagatorów spożywania szpinaku jest niewątpliwie Popeye, postać z amerykańskich  kreskówek, który po zjedzeniu puszki tego warzywa otrzymuje iście super power, czyli po prostu końską siłę (która jak widać po ilustracji w dużej części idzie mu w ręce :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz